Hiába csatlakozott Románia a schengeni övezethez: nyilvánvalóvá vált, hogy nagy veszély fenyegeti a lakosok mobilitását
A vasútfejlesztések nem a megszokott mederben zajlanak a keleti szomszédunkban.
Az RMDSZ víziói komolyak, a szövetség mindig figyelembe vette Románia érdekeit is a magyarok érdekei mellett – jelentette ki az RMDSZ kongresszusán Călin Popescu-Tăriceanu volt román kormányfő, hozzátéve: szerinte csak azért nevezték át a kommunisták Clujt, azaz Kolozsvárt Cluj-Napocává, mert ott magyarok is élnek.
A populizmus és a demagógia rövid távon szavazatokat hozhat, de a társadalom felelős politizálást vár el a választottaktól. Az RMDSZ pedig egy komoly, szakmai alapokon nyugvó, konstruktív politikai szervezet, amellyel a kormányon töltött idő alatt mindig jó viszonya volt – mondta Călin Popescu-Tăriceanu az RMDSZ 12. kongresszusán Kolozsváron a Transindex szerint.
„Amikor együttműködtünk az RMDSZ-szel, mindig úgy éreztem, hogy a szövetség víziói komolyak, hosszú távra szólnak, és a magyar közösség érdekei mellett az ország érdekeit is mindig szem előtt tartották” – fogalmazott a bukaresti szenátus elnöke.
Az egyéni jogokért és szabadságjogokért folytatott harc nem ért véget, az emberi jogokat pedig veszélyeztetik Romániában – utalt a politikus az elmúlt időszak ügyészségi eljárásaira, amelyeket a „Băsescu-rezsim kísérteteinek” nevezett (a Magyar Nemzet a hétvégén közölt interjút Laura Codruta Kövesivel, a román Korrupcióellenes Igazgatóság vezetőjével).
A volt miniszterelnök beszédében ismét kiállt amellett, hogy Kolozsvárnak vissza kellene térnie eredeti román nevéhez, a Cluj-hoz, mivel a Napoca nem egyéb, mint kommunista maradvány. Tăriceanu feltette a kérdést: miért nem nevezték át Konstancát a római kori nevére, Tomisra? Szerinte azért, mert ott nem élnek magyarok.